Ethereum Hakkinda

Ethereum, 2015 yılında piyasaya sürülen, merkezi olmayan bir yazılım platformudur ve SmartContracts ve Dağıtık Uygulamalar’ın (ĐApps) herhangi bir kesinti, sahtecilik, kontrol veya üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan kurulmasını ve çalıştırılmasını sağlar. Ethereum sadece bir platform değil, aynı zamanda bir blok zincirinde çalışan bir programlama dili olup, geliştiricilerin dağıtık uygulamalar oluşturmasına ve yayınlamasına yardımcı olur. Ethereum’un potansiyel uygulamaları geniş kapsamlıdır.

Bitcoin gibi, eter de dijital taşıyıcı bir varlıktır (fiziksel formda verilen bir bağa benzer şekilde). Nakit gibi, bir işlemi gerçekleştirmek veya onaylamak için üçüncü bir taraf gerektirmez. Ancak, eter dijital bir para birimi veya ödeme olarak çalışmak yerine, ağ üzerindeki merkezi olmayan uygulamalar için “yakıt” sağlamayı hedeflemektedir.

 

Bu karışık gelebilir de olsa, belirteçlerin bir kullanıcı deneyimine nasıl güç olabileceğine ilişkin daha somut bir örnek düşünebilirsiniz. Dağıtılmış çevrimiçi not defterine geri dönelim. Bir notu yüklemek, silmek veya değiştirmek için, ağın değişikliği işlemesi için eter ile bir işlem ücreti ödemesi gerekiyor. Bu şekilde ‘ether’ bazen ‘dijital yağ’ olarak adlandırılır ve bu analojiyi daha da ileri götüren ethereum işlem ücretleri, işlemin ne kadar ‘gas’ değerine dayandığına göre hesaplanır.

Her eylem, gereken hesaplama gücüne ve çalıştırmanın ne kadar sürdüğüne dayanan bir miktar gasa mal olur. Bir işlem, örneğin etherde ödenen 500 gasa mal olur.

Bitcoinde toplam uretilecek coin miktari 21milyon olarak limitlendirilmisken ethereumda herhangi bir limit yoktur. Su an piyasadaki miktari 95,563,843 olup kazilmaya devam etmektedir. 2014 yilinda yapilan ICO satisinda 60milyon ether satilmis olup, kalan 12 milyon ether ekibe ayrilmistir.

Ağda işlemleri doğrulayan madencilere her 12 saniyede 5 eter (ETH) tahsis edilir. Kazim islemi GPU ( grafik kartlari ) ile yapilmaktadir. 

Su anki zorluk derecesi ile en fazla yılda onsekiz milyon ether çıkarılır. Bu nedenle hiç kimse toplam ether sayısını henüz bilmiyor ve ethereum yeni POS algoritmasına geçmeyi planladığında 2017’den sonra ether oluşturma hızı daha az olacak. Bu, muhtemelen ether oluşum kurallarında bir değişikliğe neden olacak ve bu nedenle madencilik sübvansiyonu düşebilir.

İlk olarak, etherinizi güvenli bir şekilde depolamak için bir yere ihtiyacınız var (veya özel anahtarlarınızı saklamak için en azından bir yer). Bunu bize  ‘cüzdanlar’ getiriyor.  Cuzdan seciminde kolaylık ve güvenlik tercihlerinize bağlıdır. Genellikle bu iki kavram birbirleriyle çatışmaktadır. Masaüstü cüzdanları bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda çalışır. Cep cüzdanları Mobil istemciler veya ‘hafif’ istemciler, ağa bağlanmak ve işlem yapmak için daha az veri gerektiğinden, akıllı bir telefona indirilmek için daha uygun olurlar. Hafif istemci seçeneği daha uygundur ancak oldukça güvenli değildir. 

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin bitcoini altini, litecoini gumuse, ethereumu ise petrole benzetiyor.

Ethereum 2013 yılında kripto araştırmacısı Vitalik Buterin ve meslektaşları tarafından tasarlanmaya başlandı. 2015 yılında proje testi geçti. Ethereum Bitcoin gibi açık kaynak kodunu kullanır ve süreçler Bitcoin’de olduğu gibi blok zincirine kaydedilir. Böylece herkes kodu görebilir ve herkes tarafından yapılan tüm işlemleri gerçekleştirebilir. Bitcoin’ten en büyük fark, akıllı sözleşmelerin üretilmesine izin vermesidir. Bu akıllı sözleşmeler nedir? Akıllı sözleşme, Ethereum altyapısını kullanarak Ethereum blok zincirinde çalışmak isteyen herkes tarafından üretilen projeler veya programlar olarak düşünülebilir.

Ethereum projesi Vitalik Buterin de dahil olmak üzere sadece 4 kişi tarafından tasarlandı. 2 ay gibi kısa bir sürede 32 kişilik bir ekip oluşturuldu ve çalışmalarına son derece dikkatle devam edildi. Alim satim piyasasına geçmeden önce yaklaşık dört bin kişilik bir topluluk tarafından desteklendi, bu nedenle uzun vadeli yatırımcıların Ethereum ile büyük miktarlarda kazanç sağlayarak, istikrarlı ve yavaş bir şekilde büyüdü.ETH 2015 te 1TL seviyesinde iken bugunku degeri ( 7 Kasim 2017 ) yaklasik 1200TL seviyesindedir ve 2 seneden kisa bir zaman zarfinda yatirimcisina %120000 kazanc saglamistir.

ETHEREUM TAKIM UYELERI :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.